Bog & idéBøgerEngelske bøgerEngelske biografier

Both Sides

Vælg format:

Paperback

159,95 DKK
159,95 DKK
Minimumsbestilling: 1
På lager i 10 butikker.

Forlagsbeskrivelse af Both Sides af Rune Skyum-Nielsen

The international bestseller! 'An extraordinary, granular depiction of a young football star's life.' - The Daily Mail. 'Bendtner is wired differently from the rest of us.' -The Guardian. Known as 'Lord Bendtner' to his fans and haters alike, Nicklas Bendtner has been lauded for his football skills at super clubs like Arsenal and Juventus. But his career was haunted by his rocky behaviour and tendency to self-sabotage. Very much a fable of the modern game, Bendtner talks with disarming honesty about the darker side of football and his own difficult fall from grace; about what it's like to have so much promise that you lose touch with reality altogether. It's about growing up in a working class neighbourhood and what happens when you give a troubled, overconfident teen millions to spend. It's about fighting to reach the top in the worlds' toughest league but having no respect for hierarchy. It's about friendship, rivalry, and the constant quest for an adrenaline kick. It's about money - having too much of it - and an industry that has lost sight of what really matters. A modern footballing fable, it's a story of decline, temper, talent, great football and ultimately the tragedy of unfulfilled potential. Not since the days of Paul McGrath's Back From The Brink have we seen such honesty on the page of a footballer's memoir. Fans of Paul Merson, George Best and Tony Adam's autobiographies will also find pure fascination here in a story that has gripped international readers...

Detaljer

Forlag
Monoray
Udgave
0
ISBN
9781913183622
Sprog
engelsk
Sider
360
Udgivelsesdato
08-10-2020
Format
Paperback
Varenr.
2879312
EAN nr.
9781913183622
Varegruppe
Biography paperback

Bogens kategorier

Klik på en kategori for at se lignende bøger

Anmeldelser af Both Sides

Brugernes anmeldelser
Vurderet 0 ud af 5 baseret på 0 vurderinger
Mediernes anmeldelser
Vurderet 0 ud af 5 baseret på 0 vurderinger
Se detaljer her

Ofte købt sammen med

✓ Gebyrfrit medlemskab | ✓ Fri levering for medlemmer | ✓ 365 dages byttegaranti
Nicklas Bendtner - Begge sider
Nicklas Bendtner - Begge siderRune Skyum-Nielsen
158,95 DKK
Lydbog
(14)
Nicklas Bendtner - Begge sider
All in
All inJesper Buch
199,95 DKK
Hæftet
(3)
All in
Bendtner
BendtnerAsker Hedegaard Boye
249,95 DKK
Hardback
(0)
Bendtner
Nicklas Bendtner - Begge sider
Nicklas Bendtner - Begge siderRune Skyum-Nielsen
158,95 DKK
EBOG
(14)
Nicklas Bendtner - Begge sider
Nicklas Bendtner - Begge sider
TILBUDKUN ONLINE
OUTLET
Nicklas Bendtner - Begge siderRune Skyum-Nielsen
100,00 DKK299,95 DKK
Hæftet
(14)
Nicklas Bendtner - Begge sider

Andre har også kigget på

✓ Gebyrfrit medlemskab | ✓ Fri levering for medlemmer | ✓ 365 dages byttegaranti
Nicklas Bendtner - Begge sider
Nicklas Bendtner - Begge siderRune Skyum-Nielsen
158,95 DKK
Lydbog
(14)
Nicklas Bendtner - Begge sider
Bendtner
BendtnerAsker Hedegaard Boye
249,95 DKK
Hardback
(0)
Bendtner
Nicklas Bendtner - Begge sider
Nicklas Bendtner - Begge siderRune Skyum-Nielsen
158,95 DKK
EBOG
(14)
Nicklas Bendtner - Begge sider
Nicklas Bendtner - Begge sider
TILBUDKUN ONLINE
OUTLET
Nicklas Bendtner - Begge siderRune Skyum-Nielsen
100,00 DKK299,95 DKK
Hæftet
(14)
Nicklas Bendtner - Begge sider
Casper
TILBUDKUN ONLINE
OUTLET
CasperMartin Kongstad
100,00 DKK249,95 DKK
Hæftet
(12)
Casper