Dyndkongens datter

Dyndkongens datter

thriller

Vælg format:
Læs mere om
{{productPageVm.translations.ProductDetails.PricePerUnitAt}}
{{price.QtyAmountFrom}} {{price.UnitId}}. {{price.Amount | currency}}
...
{{::productPageVm.translations.ProductDetails.AdditionalPeriodPricePerUnitAt}}
{{productPageVm.additionalPeriodPrice.QtyAmountFrom}} {{productPageVm.additionalPeriodPrice.UnitId}}. {{productPageVm.additionalPeriodPrice.Amount | currency}}
Send denne vare som en gave
Vi pakker ind, skriver kort og leverer direkte til gavemodtageren.
Leveringstid: Kan downloades efter gennemført køb. Bemærk! Afspilning af lydbøger, kan IKKE ske direkte på din mobiltelefon, men kræver installation gennem MAC eller PC. Kopibeskyttede e-bøger (DRM beskyttede – læs ”beskrivelse af varen”) kræver en gratis Adobe-konto.

Beskrivelse af Dyndkongens datter af Karen Dionne

Beskrivelse
Hvis du voksede op i isolation langt ude i skoven ... Ville du så vide, at noget var galt? En nervepirrende menneskejagt i Michigans ødemark. Helena Pelletier har en hemmelighed: Hendes far kidnappede hendes mor som fjortenårig. Helena er undfanget og opvokset i Michigans ødemark i et bjælkehus, hvor hun boede med sin mor og far og lærte at fiske, jage og spore dyr. Uden nogensinde at møde andre mennesker. Hun elskede sit liv i naturen og anede ikke uråd. Og på trods af sin fars uberegnelige adfærd, så elskede hun ham ... indtil hun som tolvårig fandt ud af, hvad han havde gjort. Femten år senere er Helenas far, Dyndkongen, som han blev kaldt af pressen efter et HC Andersen-eventyr, flygtet fra fængslet. Helena begiver sig straks ud for at fange ham med sin riffel. Hun er den eneste, der kan spore ham, for alt, hun ved om overlevelse og jagt, har hun lært af ham. Men hvem jagter i virkeligheden hvem? Dyndkogens datter er første bog på dansk af Karen Dionne. En mus-read til fans af Pawla Hawkins, Karin Slaughter og dem, der elsker rå og stemningsfulde film og tv-serier som Winter's Bone og True Detective. "Sensationel god spænding." - Lee Child "Jeg er meget begejstret." - Karin Slaughter "Det løb mig koldt ned ad ryggen." - People "Helenas modsatrettede følelser omkring sin far og sin egen identitet løfter denne enestående historie." - Publishers Weekly
Detaljer
Forfatter Karen Dionne
Oversætter Kim Langer
Forlag Lindhardt og Ringhof
Udgave 0
ISBN 9788711952832
Sprog Dansk
Originalsprog eng
Originaltitel The Marsh King's daughter
Udgivelsesdato 25-01-2018
Basis format e-bog
Format E-bog
Varenr. 2459892
EAN nr. 9788711952832
Varetype Direkte
Varegruppe Lydbøger
Leverandør Diverse kreditorer (bibi)
Lev. varenr. 9788711952832

Anmeldelser af Dyndkongens datter

Brugernes anmeldelser
Vurderet 0 ud af 5 baseret på 0 vurderinger
Mediernes anmeldelser
Vurderet 4 ud af 5 baseret på 9 vurderinger
"Det er en nydelse at læse noget så gennemarbejdet"
"Et psykologisk drama, og et særdeles velskrevet et af slagsen"
"Den absolut bedste thriller, jeg har læst i de seneste fem år – hvis ikke længere"
100/100
Bogblogger.dk
"Vellykket Domestic Noir"
"Klassisk spænding"
Ekstra Bladet
"En intens og meget fængslende fortælling"
67/100
Krimisiden.dk
"Dødspændende ... fængslende til sidste punktum"
"Fantastisk thriller ... spændende og anderledes"