Bog & idéBøgerEngelske bøgerEngelsk fiktion

Girl, Serpent, Thorn

Vælg format:

Paperback

139,95 DKK
139,95 DKK
Minimumsbestilling: 1
På lager i 6 butikker.

Forlagsbeskrivelse af Girl, Serpent, Thorn af Melissa Bashardoust

Sometimes the princess is the monster! From the author of Girls Made of Snow and Glass, this captivating and utterly original Persian-inspired fairy tale about a girl cursed to be poisonous to the touch is perfect for fans of Natasha Ngan and Naomi Novik. There was and there was not, as all stories begin, a princess cursed to be poisonous to the touch. But for Soraya, who has lived her life hidden away from everyone, apart from her family, safe only in her gardens, it's not just a story. As the day of her twin brother's wedding approaches, Soraya must decide if she's willing to step outside of the shadows for the first time. Below in the dungeon is a demon who holds knowledge that she craves, the answer to her freedom. And above is a young man who isn't afraid of her, whose eyes linger not with fear, but with an understanding of who she is beneath the poison. Soraya thought she knew her place in the world, but when her choices lead to consequences she never imagined, she begins to question who she is and who she is becoming . . . human or demon.

Detaljer

Forlag
Hodder Paperback
Udgave
0
ISBN
9781529379099
Sprog
engelsk
Sider
336
Udgivelsesdato
18-03-2021
Format
Paperback
Varenr.
2922373
EAN nr.
9781529379099
Varegruppe
Science fiction/fantasy

Bogens kategorier

Klik på en kategori for at se lignende bøger
  • Børnebøger, ungdomsbøger og undervisningsmidlerSkønlitteratur for børn og unge og sande fortællingerSkønlitteratur for børn og unge: fantasy og magisk realismeSkønlitteratur for unge: romantisk fantasy
  • Kvalifikator for aldersniveau og interesserRelateret til specifikke grupper og kulturerRelateret til homofile, lesbiske og biseksuelle
  • Anmeldelser af Girl, Serpent, Thorn

    Brugernes anmeldelser
    Vurderet 0 ud af 5 baseret på 0 vurderinger
    Mediernes anmeldelser
    Vurderet 0 ud af 5 baseret på 0 vurderinger
    Se detaljer her

    Ofte købt sammen med

    ✓ Gebyrfrit medlemskab | ✓ Fri levering for medlemmer | ✓ 365 dages byttegaranti
    The Gilded Ones
    The Gilded OnesNamina Forna
    139,95 DKK
    Paperback
    (0)
    The Gilded Ones
    The Invisible Life of Addie LaRue
    The Invisible Life of Addie LaRueV. E. Schwab
    179,95 DKK
    Paperback
    (0)
    The Invisible Life of Addie LaRue
    Girls of Paper and Fire
    Girls of Paper and FireNatasha Ngan
    139,95 DKK
    Paperback
    (0)
    Girls of Paper and Fire
    Legendborn
    LegendbornTracy Deonn
    139,95 DKK
    Paperback
    (0)
    Legendborn
    Cinderella Is Dead
    Cinderella Is DeadKalynn Baryon
    129,95 DKK
    Paperback
    (0)
    Cinderella Is Dead
    Six of Crows
    Six of CrowsLeigh Bardugo
    119,95 DKK
    Paperback
    (0)
    Six of Crows
    THE CRUEL PRINCE
    The Cruel PrinceScience fiction/fantasy
    119,95 DKK
    Paperback
    (0)
    The Cruel Prince
    The Midnight Library
    The Midnight LibraryMatt Haig
    119,95 DKK
    Paperback
    (0)
    The Midnight Library

    Andre har også kigget på

    ✓ Gebyrfrit medlemskab | ✓ Fri levering for medlemmer | ✓ 365 dages byttegaranti
    Defy Me
    Defy MeTahereh Mafi
    139,95 DKK
    Paperback
    (0)
    Defy Me
    Throne of Glass Box Set
    Throne of Glass Box SetSarah J. Maas
    789,95 DKK
    Paperback
    (0)
    Throne of Glass Box Set
    Restore Me
    Restore MeTahereh Mafi
    139,95 DKK
    Paperback
    (0)
    Restore Me
    Ignite Me
    Ignite MeTahereh Mafi
    139,95 DKK
    Paperback
    (0)
    Ignite Me
    A Court of Thorns and Roses
    A Court of Thorns and RosesSarah J. Maas
    119,95 DKK
    Paperback
    (0)
    A Court of Thorns and Roses
    THE CRUEL PRINCE
    The Cruel PrinceScience fiction/fantasy
    119,95 DKK
    Paperback
    (0)
    The Cruel Prince
    Shatter Me
    Shatter MeTahereh Mafi
    129,95 DKK
    Paperback
    (0)
    Shatter Me
    THE WICKED KING
    The Wicked KingScience fiction/fantasy
    119,95 DKK
    Paperback
    (0)
    The Wicked King