Bog & idéBøgerEngelske bøgerEngelsk fiktion

Shadow of Night

Shadow of Night

Vælg format:

Paperback

129,95 DKK
Minimumsbestilling: 1
På lager i 5 butikker.

Forlagsbeskrivelse af Shadow of Night af Deborah Harkness

The book behind Season 2 of the major Sky TV series A Discovery of Witches! Fall deeper under the spell of Diana and Matthew in the captivating second volume of the no. 1 internationally bestselling All Souls series. Perfect for fans of Neil Gaiman, Diana Gabaldon and J. K. Rowling. In a world of witches, daemons and vampires the fragile balance of peace is unravelling. Diana and Matthew's forbidden love has broken the laws dividing creatures. To discover the manuscript which holds their hope for the future, they must now travel back to the past. When Diana Bishop, descended from a line of powerful witches, discovered a significant alchemical manuscript in the Bodleian Library, she sparked a struggle in which she became bound to long-lived vampire Matthew Clairmont. Now the coexistence of witches, daemons, vampires and humans is dangerously threatened. Seeking safety, Diana and Matthew travel back in time to London, 1590. But they soon realise that the past may not provide a haven. Reclaiming his former identity as poet and spy for Queen Elizabeth, the vampire falls back in with a group of radicals known as the School of Night. Many are unruly daemons, the creative minds of the age, including playwright Christopher Marlowe and mathematician Thomas Harriot. Together Matthew and Diana scour Tudor London for the elusive manuscript Ashmole 782, and search for the witch who will teach Diana how to control her remarkable powers ...

Detaljer

Forlag
Headline Book Publishing
Udgave
0
ISBN
9780755384754
Sprog
engelsk
Sider
656
Udgivelsesdato
14-02-2013
Format
Paperback
Varenr.
2026973
EAN nr.
9780755384754
Varegruppe
Science fiction/fantasy

Bogens kategorier

Klik på en kategori for at se lignende bøger
  • Skønlitteratur og relaterede emnerFantasy
  • Skønlitteratur og relaterede emnerSkønlitteratur: genereltModerne skønlitteratur. Samtidslitteratur
  • Anmeldelser af Shadow of Night

    Brugernes anmeldelser
    Vurderet 0 ud af 5 baseret på 0 vurderinger
    Mediernes anmeldelser
    Vurderet 0 ud af 5 baseret på 0 vurderinger
    Se detaljer her

    Andre har også kigget på

    ✓ Gebyrfrit medlemskab | ✓ Gratis levering for medlemmer | ✓ 365 dages byttegaranti
    Shadow of Night
    Shadow of NightDeborah Harkness
    129,95 DKK
    Paperback
    Shadow of Night
    The Book of Life
    The Book of LifeDeborah Harkness
    129,95 DKK
    Paperback
    The Book of Life
    The Black Bird Oracle
    The Black Bird OracleDeborah Harkness
    179,95 DKK
    Paperback
    The Black Bird Oracle
    A Discovery of Witches
    A Discovery of WitchesDeborah E. Harkness
    129,95 DKK
    Paperback
    A Discovery of Witches
    Time's Convert
    Time's ConvertDeborah Harkness
    129,95 DKK
    Paperback
    Time's Convert
    A Discovery of Witches
    A Discovery of WitchesDeborah Harkness
    119,95 DKK
    Paperback
    A Discovery of Witches
    Nattens skygge
    Nattens skyggeDeborah Harkness
    139,95 DKK
    EBOG
    (1)
    Nattens skygge
    Heksenat
    HeksenatDeborah Harkness
    139,95 DKK
    EBOG
    (1)
    Heksenat
    Livets bog
    STREAM
    Livets bogDeborah Harkness
    139,95 DKK
    Lydbog
    (6)
    Livets bog
    The Black Bird Oracle
    The Black Bird OracleDeborah Harkness
    299,95 DKK
    Hardback
    The Black Bird Oracle

    Ofte købt sammen med

    ✓ Gebyrfrit medlemskab | ✓ Gratis levering for medlemmer | ✓ 365 dages byttegaranti
    Shadow of Night
    Shadow of NightDeborah Harkness
    129,95 DKK
    Paperback
    Shadow of Night
    The Book of Life
    The Book of LifeDeborah Harkness
    129,95 DKK
    Paperback
    The Book of Life
    The Black Bird Oracle
    The Black Bird OracleDeborah Harkness
    179,95 DKK
    Paperback
    The Black Bird Oracle
    A Discovery of Witches
    A Discovery of WitchesDeborah E. Harkness
    129,95 DKK
    Paperback
    A Discovery of Witches
    Time's Convert
    Time's ConvertDeborah Harkness
    129,95 DKK
    Paperback
    Time's Convert
    A Discovery of Witches
    A Discovery of WitchesDeborah Harkness
    119,95 DKK
    Paperback
    A Discovery of Witches
    Nattens skygge
    Nattens skyggeDeborah Harkness
    139,95 DKK
    EBOG
    (1)
    Nattens skygge
    Heksenat
    HeksenatDeborah Harkness
    139,95 DKK
    EBOG
    (1)
    Heksenat
    Livets bog
    STREAM
    Livets bogDeborah Harkness
    139,95 DKK
    Lydbog
    (6)
    Livets bog
    The Black Bird Oracle
    The Black Bird OracleDeborah Harkness
    299,95 DKK
    Hardback
    The Black Bird Oracle