Bog & idé

✓ Fri levering til pakkeshop for medlemmer - bliv medlem når du indtaster dine oplysninger! 

Dyndkongens datter

thriller
Vælg format:
91,95 DKK
Minimumsbestilling: 1

Forlagsbeskrivelse af Dyndkongens datter af Karen Dionne

Hvis du voksede op i isolation langt ude i skoven ... Ville du så vide, at noget var galt? En nervepirrende menneskejagt i Michigans ødemark. Helena Pelletier har en hemmelighed: Hendes far kidnappede hendes mor som fjortenårig. Helena er undfanget og opvokset i Michigans ødemark i et bjælkehus, hvor hun boede med sin mor og far og lærte at fiske, jage og spore dyr. Uden nogensinde at møde andre mennesker. Hun elskede sit liv i naturen og anede ikke uråd. Og på trods af sin fars uberegnelige adfærd, så elskede hun ham ... indtil hun som tolvårig fandt ud af, hvad han havde gjort. Femten år senere er Helenas far, Dyndkongen, som han blev kaldt af pressen efter et HC Andersen-eventyr, flygtet fra fængslet. Helena begiver sig straks ud for at fange ham med sin riffel. Hun er den eneste, der kan spore ham, for alt, hun ved om overlevelse og jagt, har hun lært af ham. Men hvem jagter i virkeligheden hvem? Dyndkogens datter er første bog på dansk af Karen Dionne. En mus-read til fans af Pawla Hawkins, Karin Slaughter og dem, der elsker rå og stemningsfulde film og tv-serier som Winter's Bone og True Detective. "Sensationel god spænding." - Lee Child "Jeg er meget begejstret." - Karin Slaughter "Det løb mig koldt ned ad ryggen." - People "Helenas modsatrettede følelser omkring sin far og sin egen identitet løfter denne enestående historie." - Publishers Weekly

Detaljer

Forlag
Lindhardt og Ringhof
Udgave
0
ISBN
9788711952832
Sprog
Dansk
Originalsprog
eng
Originaltitel
The Marsh King's daughter
Udgivelsesdato
25-01-2018
Format
E-bog
E-bog format
REFLOWABLE
Filtype
Epub
DRM beskyttelse
DigitalVandmaerkning
Datamængde
2116 KB
Varenr.
2459892
EAN nr.
9788711952832
Varegruppe
Lydbøger

Bogens kategorier

Klik på en kategori for at se lignende bøger
  • Skønlitteratur og relaterede emnerThrillere / spændingsromaner
  • Skønlitteratur og relaterede emnerSkønlitteratur: specielle litterære formerOversat skønlitteratur
  • Kvalifikatorer: geografiAmerikaNordamerikaUSA
  • Kvalifikatorer: tidsperiode1500 til i dag21. århundrede, 2000 til 2100
  • Anmeldelser af Dyndkongens datter

    Brugernes anmeldelser
    Vurderet 0 ud af 5 baseret på 0 vurderinger
    Mediernes anmeldelser
    Vurderet 4.3 ud af 5 baseret på 10 vurderinger
    "Fremragende læsning"
    83/100Gyseren
    "Det er en nydelse at læse noget så gennemarbejdet"
    "Dyndkongens datter af Karen Dionne"
    "Et psykologisk drama, og et særdeles velskrevet et af slagsen"
    "Den absolut bedste thriller, jeg har læst i de seneste fem år – hvis ikke længere"
    "Vellykket Domestic Noir"
    "Klassisk spænding"
    Ekstra Bladet
    "En intens og meget fængslende fortælling"
    "Dødspændende ... fængslende til sidste punktum"
    "Fantastisk thriller ... spændende og anderledes"
    Se detaljer her

    Andre har også kigget på

    ✓ Gebyrfrit medlemskab | ✓ Fri levering for medlemmer | ✓ 365 dages byttegaranti
    Dyndkongens datter
    Karen DionneDyndkongens datter
    99,95 DKK
    Paperback
    (10)
    Dyndkongens datter
    Dyndkongens datter
    Karen DionneDyndkongens datter
    137,95 DKK
    Lydbog
    (10)
    Dyndkongens datter
    Den onde søster
    Karen DionneDen onde søster
    137,95 DKK
    EBOG
    (13)
    Den onde søster
    Den onde søster
    Karen DionneDen onde søster
    137,95 DKK
    Lydbog
    (13)
    Den onde søster
    Nådesløse kvinder
    Camilla LäckbergNådesløse kvinder
    199,95 DKK
    Hardback
    (10)
    Nådesløse kvinder

    Ofte købt sammen med

    ✓ Gebyrfrit medlemskab | ✓ Fri levering for medlemmer | ✓ 365 dages byttegaranti
    Dyndkongens datter
    Karen DionneDyndkongens datter
    99,95 DKK
    Paperback
    (10)
    Dyndkongens datter
    Dyndkongens datter
    Karen DionneDyndkongens datter
    137,95 DKK
    Lydbog
    (10)
    Dyndkongens datter
    Den onde søster
    Karen DionneDen onde søster
    137,95 DKK
    EBOG
    (13)
    Den onde søster
    Den onde søster
    Karen DionneDen onde søster
    137,95 DKK
    Lydbog
    (13)
    Den onde søster
    Nådesløse kvinder
    Camilla LäckbergNådesløse kvinder
    199,95 DKK
    Hardback
    (10)
    Nådesløse kvinder