Månedens læseoplevelse i juli

Gensidig kærlighed og respekt kan udløse et enormt menneskeligt potentiale. Det er bundlinjen i Månedens læseoplevelse Drømmerne, en historisk kærlighedsfortælling baseret på parret bag virkelighedens medieimperium Aller.

To unge, geniale Anton og fritænkende Emma, får øje på hinanden i København i 1869, i en tid hvor både industrialiseringen og nye forretningsmuligheder buldrer frem. Samtidig begynder unge kvinder at frigøre sig fra de snærende kønsnormer.

Bogen er fængslende og underholdende læsning, ikke mindst i sine sanselige beskrivelser af både bunden og toppen af datidens København.

Lone Hørslev og Kaspar Munk

Lone Hørslev og Kaspar Munk er de danske forfattere bag krimien Bare et menneske. Lone Hørslev er kendt som forfatter, digter og musiker, mens Kaspar Munk især er kendt som filminstruktør og manuskriptforfatter.

Lone Hørslev debuterede i 2001 med digtsamlingen Tak og har siden skrevet både digte og romaner. Kaspar Munk har arbejdet med film og tv-serier og har blandt andet instrueret populære danske produktioner. Sammen har de skrevet Bare et menneske, som er første bind i en krimiserie om efterforskeren Carmen Høst.

Deres fælles forfatterskab er kendetegnet ved en spændende og stemningsfuld stil, hvor krimiens mørke univers kombineres med stærke personskildringer. Med deres forskellige baggrunde skaber de en fortælling, der både har intens spænding og fokus på menneskelige konflikter.

Læs også:

Lykke-Per af Henrik Pontoppidan

Benyt lejligheden til at kaste dig over klassikeren Lykke-Per af Henrik Pontoppidan. En samfundsskildring fra samme historiske periode, fremskridtets tid, selvfølgelig med indlagt kærlighedsdrama.

Lysets våben af Ken Follett

Lad dig sænke dybere ned i en tid, hvor maskinerne for alvor rykkede ind og forandrede verden. Lysets våben fra Ken Folletts mesterlige Kingsbridge-serien er en af de bøger, man ikke har lyst til at blive færdig med.