Vinder af De Gyldne Laurbær 2025
Stort tillykke til Niels Krause-Kjær for Ude for uden – en stærk roman om Danmark i opbrud, hvor bondekulturen forsvinder, storbyen vinder frem, og provinsen taber terræn.
Vi følger Erik og Lisbet, der kæmper for livet som landmænd i efterkrigstidens Danmark, mens deres livsform langsomt smuldrer. Mange år senere finder deres søn Svend en vandrebog, som tvinger ham til at konfrontere sin fortid – og hemmeligheder med konsekvenser for hans egen fremtid.
Niels Krause-Kjær er journalist, forfatter og radiovært. Han debuterede med Kongekabale i 2000, som senere blev filmatiseret, og har siden skrevet en række anmelderroste politiske romaner om magt, medier og dansk politik. Han har blandt andet arbejdet på Jyllands-Posten, været pressechef for Det Konservative Folkeparti og er i dag vært på Krause på tværs på DR P1 samt kommentator.
Find bogen her