Bog & idé

Enhjørningemagi 1: Ildens enhjørning

Ny serie om enhjørninger og magi – til fans af Det Hemmelige Rige. Aisha og Emilie drager til Den Fortryllede Dal, som bebos af enhjørninger. Rigt illustreret og med flotte, glitrende omslag.
Vælg format:

Hardback

129,95 DKK
129,95 DKK
Minimumsbestilling: 1
På lager i 71 butikker.

Forlagsbeskrivelse af Enhjørningemagi 1: Ildens enhjørning af Daisy Meadows

Sød og sjov fantasyserie med både hverdags-problematikker og magiske eventyr-elementer. Rigt illustreret med flotte, glitrende omslag.Fra 6 år. Perfekt til fans af bestsellerserierne DET HEMMELIGE RIGE og HEMMELIGE PRINSESSER, der på verdensplan har solgt over 30 millioner eksemplarer og er oversat til mere end 20 sprog. Aisha og hendes forældre flytter ind i Den Fortryllede Hytte, hvor der gemmer sig hemmeligheder i hver en krog. Aisha får hurtigt en ny veninde, Emilie, og de to piger drager til et fjernt, magisk rige, hvor de møder enhjørningerne i Den Fortryllede Dal. Riget regeres af enhjørningen dronning Aurora, men den lede enhjørning Selena kæmper for at vælte hende af tronen. I første bind stjæler Selena en medaljon fra Flamme, Ildens Enhjørning. Flamme mister sine magiske kræfter og dermed sin evne til at styre rigets temperatur.   Enhjørningerne får brug for pigernes hjælp ... Lix 24,9

Detaljer

Forlag
Gads Børnebøger
Udgave
1
ISBN
9788762733886
Sprog
Dansk
Originalsprog
eng
Sider
108
Udgivelsesdato
27-03-2020
Format
Hardback
Varenr.
2741218
EAN nr.
9788762733886
Varegruppe
Seriebøger
Højde/Dybde (mm)
18
Bredde (mm)
138
Længde (mm)
206
Vægt (g)
270

Bogens kategorier

Klik på en kategori for at se lignende bøger
  • Sundhed, relationer og personlig udviklingSind, krop, sjælOvernaturlige fænomener / det paranormaleMonstre og mytiske væsner
  • Børnebøger, ungdomsbøger og undervisningsmidlerSkønlitteratur for børn og unge og sande fortællingerSkønlitteratur for børn og unge: fantasy og magisk realismeSkønlitteratur for børn og unge: magisk realisme
  • Kvalifikator for aldersniveau og interesserAlderstrin / læseniveauAlderstrin: fra 6 år
  • Børnebøger, ungdomsbøger og undervisningsmidlerSkønlitteratur for børn og unge og sande fortællingerSkønlitteratur for børn og unge: specielle udgivelserSkønlitteratur for børn og unge: serielitteratur
  • Børnebøger, ungdomsbøger og undervisningsmidlerSkønlitteratur for børn og unge og sande fortællingerSkønlitteratur for børn og unge: kærlighed og venskab
  • Børnebøger, ungdomsbøger og undervisningsmidlerSkønlitteratur for børn og unge og sande fortællingerSkønlitteratur for børn og unge: naturfortællinger og dyrehistorier
  • Kunst og kulturIndustriel kunst, kommerciel kunst og designIllustrationer og kommerciel kunstIllustrationer
  • Anmeldelser af Enhjørningemagi 1: Ildens enhjørning

    Brugernes anmeldelser
    Vurderet 0 ud af 5 baseret på 0 vurderinger
    Mediernes anmeldelser
    Vurderet 3.9 ud af 5 baseret på 3 vurderinger
    "Fine illustrationer"
    67/100Bogblogger.dk
    "Rig på handling ... god fremdrift"
    67/100Bogtanken
    "Ildens Enhjørning af Daisy Meadows"
    Se detaljer her