Bog & idéBøgerEngelske bøgerEngelsk fiktion

Promise Boys

Promise Boys

Vælg format:

Paperback

139,95 DKK
Minimumsbestilling: 1
På lager i 34 butikker.

Forlagsbeskrivelse af Promise Boys af Nick Brooks

Nick Brooks's Promise Boys is a trailblazing, blockbuster YA mystery about three teen boys of colour who must investigate their principal's murder to clear their own names. For fans of Angie Thomas, Jason Reynolds, and Karen McManus. The Urban Promise Prep School vows to turn boys into men. As students, J.B., Ramon, and Trey are forced to follow the prestigious "program's" strict rules. Extreme discipline, they've been told, is what it takes to be college bound, to avoid the fates of many men in their neighborhoods. This, the Principal Moore Method, supposedly saves lives. But when Moore ends up murdered and the cops come sniffing around, the trio emerges as the case's prime suspects. With all three maintaining their innocence, they must band together to track down the real killer before they are arrested. But is the true culprit hiding among them?This exquisitely taut thriller shines a glaring light on how the system too often condemns Black and Latinx teen boys to failure before they've even had a chance at success.

Detaljer

Forlag
Macmillan
Udgave
0
ISBN
9781035003150
Sprog
engelsk
Sider
304
Udgivelsesdato
02-02-2023
Format
Paperback
Varenr.
3080635
EAN nr.
9781035003150
Varegruppe
Fiction paperback

Bogens kategorier

Klik på en kategori for at se lignende bøger

Anmeldelser af Promise Boys

Brugernes anmeldelser
Vurderet 0 ud af 5 baseret på 0 vurderinger
Mediernes anmeldelser
Vurderet 0 ud af 5 baseret på 0 vurderinger
Se detaljer her

Andre har også kigget på

✓ Gebyrfrit medlemskab | ✓ Gratis levering for medlemmer | ✓ 365 dages byttegaranti
We Are All Constellations
We Are All ConstellationsAmy Beashel
139,95 DKK
Paperback
We Are All Constellations
A Good Girl's Guide to Murder
BESTSELLER
A Good Girl's Guide to MurderHolly Jackson
119,95 DKK
Paperback
(10)
A Good Girl's Guide to Murder
This Woven Kingdom
This Woven KingdomTahereh Mafi
129,95 DKK
Paperback
This Woven Kingdom
Promise Boys
Promise BoysNick Brooks
99,95 DKK
Indbundet
(1)
Promise Boys
Find Me
Find MeTahereh Mafi
129,95 DKK
Paperback
Find Me
As Good As Dead
As Good As DeadHolly Jackson
129,95 DKK
Paperback
(1)
As Good As Dead
Shatter Me
Shatter MeTahereh Mafi
129,95 DKK
Paperback
(8)
Shatter Me
Så godt som død
Så godt som dødHolly Jackson
199,95 DKK
Hæftet
(11)
Så godt som død
King of Wrath
BESTSELLER
King of WrathAna Huang
129,95 DKK
Paperback
(6)
King of Wrath

Ofte købt sammen med

✓ Gebyrfrit medlemskab | ✓ Gratis levering for medlemmer | ✓ 365 dages byttegaranti
We Are All Constellations
We Are All ConstellationsAmy Beashel
139,95 DKK
Paperback
We Are All Constellations
Det burde man jo vide! - Ja eller Nej
Det burde man jo vide! - Ja eller Nej Brætspil
149,95 DKK
Det burde man jo vide! - Ja eller Nej
Jekyll og Hyde genfortalt
Jekyll og Hyde genfortaltKenneth Bøgh Andersen
229,95 DKK
Hardback
(10)
Jekyll og Hyde genfortalt
This Woven Kingdom
This Woven KingdomTahereh Mafi
129,95 DKK
Paperback
This Woven Kingdom
Promise Boys
Promise BoysNick Brooks
99,95 DKK
Indbundet
(1)
Promise Boys
Find Me
Find MeTahereh Mafi
129,95 DKK
Paperback
Find Me
As Good As Dead
As Good As DeadHolly Jackson
129,95 DKK
Paperback
(1)
As Good As Dead
Imagine Me
Imagine MeTahereh Mafi
129,95 DKK
Paperback
Imagine Me
Så godt som død
Så godt som dødHolly Jackson
199,95 DKK
Hæftet
(11)
Så godt som død