Bog & idéBøgerBørnebøgerBørneserier

Enhjørningemagi 1: Ildens enhjørning

Enhjørningemagi 1: Ildens enhjørning

Ny serie om enhjørninger og magi – til fans af Det Hemmelige Rige. Aisha og Emilie drager til Den Fortryllede Dal, som bebos af enhjørninger. Rigt illustreret og med flotte, glitrende omslag.
Vælg format:

Hardback

129,95 DKK
Minimumsbestilling: 1
På lager i 6 butikker.

Forlagsbeskrivelse af Enhjørningemagi 1: Ildens enhjørning af Daisy Meadows

Sød og sjov fantasyserie med både hverdags-problematikker og magiske eventyr-elementer. Rigt illustreret med flotte, glitrende omslag.Fra 6 år. Perfekt til fans af bestsellerserierne DET HEMMELIGE RIGE og HEMMELIGE PRINSESSER, der på verdensplan har solgt over 30 millioner eksemplarer og er oversat til mere end 20 sprog. Aisha og hendes forældre flytter ind i Den Fortryllede Hytte, hvor der gemmer sig hemmeligheder i hver en krog. Aisha får hurtigt en ny veninde, Emilie, og de to piger drager til et fjernt, magisk rige, hvor de møder enhjørningerne i Den Fortryllede Dal. Riget regeres af enhjørningen dronning Aurora, men den lede enhjørning Selena kæmper for at vælte hende af tronen. I første bind stjæler Selena en medaljon fra Flamme, Ildens Enhjørning. Flamme mister sine magiske kræfter og dermed sin evne til at styre rigets temperatur.   Enhjørningerne får brug for pigernes hjælp ... Lix 24,9

Detaljer

Serie
Forlag
Gads Børnebøger
Udgave
1
ISBN
9788762733886
Sprog
Dansk
Originalsprog
eng
Sider
108
Udgivelsesdato
27-03-2020
Format
Hardback
Varenr.
2741218
EAN nr.
9788762733886
Varegruppe
Seriebøger
Højde/Dybde (mm)
18
Bredde (mm)
138
Længde (mm)
206
Vægt (g)
270

Bogens kategorier

Klik på en kategori for at se lignende bøger
  • Sundhed, relationer og personlig udviklingSind, krop, sjælOvernaturlige fænomener / det paranormaleMonstre og mytiske væsner
  • Børnebøger, ungdomsbøger og undervisningsmidlerSkønlitteratur for børn og unge og sande fortællingerSkønlitteratur for børn og unge: fantasy og magisk realismeSkønlitteratur for børn og unge: magisk realisme
  • Kvalifikator for aldersniveau og interesserAlderstrin / læseniveauAlderstrin: fra 6 år
  • Børnebøger, ungdomsbøger og undervisningsmidlerSkønlitteratur for børn og unge og sande fortællingerSkønlitteratur for børn og unge: specielle udgivelserSkønlitteratur for børn og unge: serielitteratur
  • Børnebøger, ungdomsbøger og undervisningsmidlerSkønlitteratur for børn og unge og sande fortællingerSkønlitteratur for børn og unge: kærlighed og venskab
  • Børnebøger, ungdomsbøger og undervisningsmidlerSkønlitteratur for børn og unge og sande fortællingerSkønlitteratur for børn og unge: naturfortællinger og dyrehistorier
  • Kunst og kulturIndustriel kunst, kommerciel kunst og designIllustrationer og kommerciel kunstIllustrationer
  • Anmeldelser af Enhjørningemagi 1: Ildens enhjørning

    Brugernes anmeldelser
    Vurderet 0 ud af 5 baseret på 0 vurderinger
    Mediernes anmeldelser
    Vurderet 3.9 ud af 5 baseret på 3 vurderinger
    "Ildens Enhjørning af Daisy Meadows"
    Bogrummet.dk
    "Rig på handling ... god fremdrift"
    67/100Bogtanken
    "Fine illustrationer"
    67/100Bogblogger.dk
    Se detaljer her

    Andre har også kigget på

    ✓ Gebyrfrit medlemskab | ✓ Gratis levering for medlemmer | ✓ 365 dages byttegaranti
    Enhjørningemagi 3: Jordens Enhjørning
    Enhjørningemagi 3: Jordens EnhjørningDaisy Meadows
    129,95 DKK
    Hardback
    (0)
    Enhjørningemagi 3: Jordens Enhjørning
    Alt om at være pige  1- Når alle andre [end mig] har fået »DET«
    Alt om at være pige 1- Når alle andre [end mig] har fået »DET«Camilla Wandahl
    199,95 DKK
    Indbundet
    (3)
    Alt om at være pige 1- Når alle andre [end mig] har fået »DET«
    De 5 (1) - De 5 på skatteøen
    De 5 (1) - De 5 på skatteøenEnid Blyton
    149,95 DKK
    Hæftet
    (5)
    De 5 (1) - De 5 på skatteøen
    Det Hemmelige Rige 1: Det fortryllede slot
    Det Hemmelige Rige 1: Det fortryllede slotRosie Banks
    129,95 DKK
    Indbundet
    (1)
    Det Hemmelige Rige 1: Det fortryllede slot
    Mira 1 - Mira. #venner #forelsket #etårimitliv
    Mira 1 - Mira. #venner #forelsket #etårimitlivSabine Lemire
    169,95 DKK
    Indbundet
    (9)
    Mira 1 - Mira. #venner #forelsket #etårimitliv
    Enhjørningemagi 4: Vandets Enhjørning
    Enhjørningemagi 4: Vandets EnhjørningDaisy Meadows
    129,95 DKK
    Hardback
    (0)
    Enhjørningemagi 4: Vandets Enhjørning
    Pigeliv 1 - Klassens dronning
    Pigeliv 1 - Klassens dronningSara Ejersbo
    169,95 DKK
    Indbundet
    (1)
    Pigeliv 1 - Klassens dronning
    Stjernevenner 1: Spejlmagi
    Stjernevenner 1: SpejlmagiLinda Chapman
    129,95 DKK
    Indbundet
    (2)
    Stjernevenner 1: Spejlmagi
    Enhjørningemagi 2: Luftens enhjørning
    Enhjørningemagi 2: Luftens enhjørningDaisy Meadows
    129,95 DKK
    Hardback
    (2)
    Enhjørningemagi 2: Luftens enhjørning

    Ofte købt sammen med

    ✓ Gebyrfrit medlemskab | ✓ Gratis levering for medlemmer | ✓ 365 dages byttegaranti
    Enhjørningemagi 3: Jordens Enhjørning
    Enhjørningemagi 3: Jordens EnhjørningDaisy Meadows
    129,95 DKK
    Hardback
    (0)
    Enhjørningemagi 3: Jordens Enhjørning
    Wimpy Kid 15 - På dybt vand
    Wimpy Kid 15 - På dybt vandJeff Kinney
    169,95 DKK
    Indbundet
    (0)
    Wimpy Kid 15 - På dybt vand
    Det Hemmelige Rige 1: Det fortryllede slot
    Det Hemmelige Rige 1: Det fortryllede slotRosie Banks
    129,95 DKK
    Indbundet
    (1)
    Det Hemmelige Rige 1: Det fortryllede slot
    Enhjørningemagi 4: Vandets Enhjørning
    Enhjørningemagi 4: Vandets EnhjørningDaisy Meadows
    129,95 DKK
    Hardback
    (0)
    Enhjørningemagi 4: Vandets Enhjørning
    Enhjørningemagi 2: Luftens enhjørning
    Enhjørningemagi 2: Luftens enhjørningDaisy Meadows
    129,95 DKK
    Hardback
    (2)
    Enhjørningemagi 2: Luftens enhjørning
    Hokus Pokus Filiyoga
    Hokus Pokus FiliyogaLotte Salling
    169,95 DKK
    Indbundet
    (1)
    Hokus Pokus Filiyoga
    Vinden i piletræerne - Alle historierne
    Vinden i piletræerneKenneth Grahame
    199,95 DKK
    Indbundet
    (3)
    Vinden i piletræerne